مهرزاد مهان آریا

بهترین روغن های گیاهی برای درمان آلرژی کدامند؟

بهترین روغن های گیاهی برای درمان آلرژی کدامند؟

اسانس‌های روغنی از شایع ترین داروهای طبیعی برای آلرژی هستند. این مایعات معطر غلیظ از گیاهان گرفته می‌شوند و قرن‌ها از آن به عنوان درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آلرژی‌ها ششمین علت اصلی بیماری مزمن در ایالات‌ متحده هستند که حدود ۵۰ میلیون نفر را تحت‌تاثیر قرار داده‌اند. در حالی که هیچ درمانی برای آلرژی وجود ندارد، با استفاده از چندین روش می‌توانید علائم آلرژی را کنترل کنید.

در این مقاله مؤثرترین اسانس‌های روغنی برای تسکین علائم آلرژی فصلی و آلرژی‌ها معرفی شده‌اند و را‌هکارهایی برای ترکیب اسانس‌های روغنی در رژیم درمانی آلرژی شما ارائه شده است.

واقعیت‌هایی در مورد اسانس‌های روغنی برای آلرژی:

  • اگرچه محصول طبیعی محسوب می‌شوند، به این معنی نیست که همیشه ایمن هستند.
  • مردم در طول تابستان یا زمستان و یا تمام طول سال به آلرژی فصلی مبتلا می‌شوند.
  • اگزما، درماتیت (آماس پوستی) و کهیر برخی از شایع ترین آلرژی‌های پوستی هستند.

آلرژی‌های فصلی و پوستی

علائم آلرژی فصلی عبارتند: از چشمان اشک‌آلود، گرفتگی بینی، عطسه، سرفه، خس خس سینه و گرفتگی قفسه سینه.

آلرژی‌های پوستی منجر به ورم، خارش و قرمزی پوست می شوند.

افراد مبتلا به این علائم آلرژی ممکن است روغن‌های زیر را برای آلرژی‌های فصلی یا پوستی امتحان کنند.

هنگام استفاده از اسانس روغنی توصیه می‌شود ابتدا با پزشک مشورت کنید و سپس با احتیاط عمل کنید. برخی از روغن‌ها موجب آلرژی پوستی بدتر می شوند.

۱. نعناع

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۰ روی حیوانات انجام شد؛ محققان دریافتند که روغن نعناع تأثیر آرامش بخش روی عضلات نرم دارد و این به کاهش انقباضات ناشی از سرفه کمک می‌کند.

طبق تحقیقات دیگر، این روغن ممکن است به درمان علائمی که اغلب مبتلایان به آلرژی تجربه می‌کنند مانند اضطراب و خستگی ذهنی نیز کمک کند.

نعناع ممکن است برای تسکین حساسیت فصلی مفید باشد.

۲. کندر

کندر روغن دیگری است که فعالیت التهابی بدن را کاهش می‌دهد. یک مطالعه گزارش داده است در برونشیت که باعث التهاب راه‌های هوایی و عفونت‌های سینوسی می‌شود، اثر ضد التهابی دارد. همچنین ممکن است برای افراد مبتلا به آسم مفید باشد. کندر ممکن است به علائم آلرژی‌های فصلی کمک کنند.

۳. اکالیپتوس

تحقیقات نشان داده اند که استفاده از ترکیب روغن‌ها، از جمله اکالیپتوس برای عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی منجر به بهبود فوری علائم می‌شود. همچنین باعث بهبود گرفتگی صدا، سرفه و گلودرد می‌شود. این نشانه‌ها با آلرژی‌‌های فصلی نیز ظاهر می‌شوند. مخلوط اسانس مورد استفاده در این مطالعه اکالیپتوس لیموی ، اکالیپتوس نیلی، نعناع ، پونه کوهی سورگانی و رزماری بود.


۴. لیمو

در یک مطالعه مشخص شد که اسپری بینی لیمویی، در درمان رینیت آلرژیک (ورم غشاءمخاطی بینی) چند ساله و فصلی موثر بوده است. همچنین اسانس روغنی لیمو مانع فعالیت باکتری‌ها می‌شود. این روغن  باعث می‌شود که پوست نسبت به نور خورشید حساسیت بیشتری داشته باشد و خطر سوختن و یا تاول زدن را افزایش می‌دهد.

۵. اسطوخودوس

اسطوخودوس به طور طبیعی التهاب را کاهش می‌دهد، اضطراب را مهار می‌کند و باعث خواب عمیق می‌شود که همه اینها برای افراد مبتلا به آلرژی مفید هستند.

اسطوخودوس گزینه‌ای مناسب برای آلرژی‌های پوستی است، زیرا استفاده آن روی پوست سبک است و سوزش را آرام می‌کند، تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که باعث تسریع در بهبودی می‌شود. این روغن را می‌توان مستقیم روی پوست بمالید، یا به حمام‌ها، لوسیون‌ها و سایر محصولات پوستی اضافه کرد.

۶. روغن درخت چای

روغن درخت چای خاصیت ضد قارچی، ضد ویروسی و ضد باکتری دارد و ممکن است برای برخی حساسیت‌‌های پوستی مناسب باشد.

همچنین این روغن التهاب را کاهش می‌دهد، با بررسی‌های انجام شده، مصرف موضعی روغن درخت چای، معمولا تورم ناشی از تحریک هیستامین را در مقایسه با روغن پارافین به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

لازم به ذکر است که به دلیل قدرت آن، روغن درخت چای ممکن است در برخی افراد باعث ایجاد درماتیت تماسی آلرژیک شود. همچنین این روغن باید بصورت موضعی استفاده شود و نباید آن را خورد.

۷. روغن بابونه

در بررسی خواص روغن بابونه، گزارش شده‌ است که بابونه دارویی موثر است که برای درمان بیماری‌‌های پوستی، التهاب غشا مخاطی و علائم سینوزیت استفاده می شود.

همچنین مخلوط کردن آن با روغن حامل و استفاده موضعی ،ممکن است خارش و تورم مرتبط با اگزما را بین ببرد.


نحوه استفاده از اسانس‌های روغنی برای آلرژی

به روش‌های مختلفی از اسانس‌های روغنی برای درمان آلرژی استفاده می‌شود. برخی از محبوب‌ترین‌ها عبارتند از:

پخش کردن

چند قطره روغن را به یک دیفیوزر پلاگین یا اسانس‌سوز اضافه کنید. این روش برای درمان علائم آلرژی فصلی و همچنین سایر بیماری‌های تنفسی مفید است.

استنشاق مستقیم

اسانس‌های روغنی را می‌توان به صورت مستقیم از بطری یا چکاندن چند قطره روی دستمال تنفس کرد. افراد مبتلا به آلرژی فصلی ممکن است با اضافه کردن چند قطره اسانس روغنی به یک کاسه آب گرم و تنفس بخار آن، گرفتگی را تسکین دهند. برای تسکین آلرژی در شب، می‌توانید ۵ قطره اسانس روغنی را روی بالش خود بریزید.

کاربرد موضعی

افرادی که حساسیت پوستی دارند و علائمی مانند: خارش، کهیر و بثورات پوستی دارند می‌توانند روغن را روی پوست خود بمالند.

قبل از استفاده، روغن‌ها باید با روغن حامل مانند: جوجوبا، نارگیل یا روغن بادام شیرین مخلوط شوند. نسبت ۲ قطره اسانس روغنی به ۱ قاشق سوپ خوری روغن حامل توصیه می‌شود.

هنگام استفاده از اسانس روغنی لیمو یا سایر روغن‌های حاوی مرکبات روی پوست مراقب باشید، زیرا آن‌ها به نور خورشید و نور حساس هستند و باعث تغییر رنگ پوست می‌شوند.


هدف قرار دادن آلرژن‌ها

برخی روغن‌ها مانند: لیمو، اکالیپتوس و درخت چای باعث از بین بردن کپک‌ها و کنه‌های گرد و غبار می‌شوند، که هر دو آلرژن‌های متداول هستند و باعث ایجاد علائم می‌شوند.

برای انجام این کار، یک فرد باید ۲۰ قطره اسانس روغنی و یک قاشق سوپ خوری سرکه سفید را به یک فنجان آب اضافه کند. سپس می توان این مخلوط را روی وسایل حمام و مناطق دیگر که مستعد کپک هستند، اسپری کرد و برای از بین بردن کنه‌های گرد و غبار روی  تشک‌ها و پارچه‌های دیگر استفاده کرد.

همیشه روی یک قسمت کوچک امتحان کنید و ۲۴ ساعت صبر کنید و سپس روی قسمت‌های بزرگتر پارچه اسپری کنید.

خطرات بالقوه و عوارض جانبی

افراد باید دستورالعمل‌های زیر را هنگام استفاده اسانس‌های روغنی در ذهن داشته باشند:

  • همیشه روغن‌های باکیفیت را از یک فروشگاه معتبر انتخاب کنید.
  • دستورالعمل های استفاده را با دقت به کار گیرید.
  • روغن‌های خالص را روی پوست نمالید.
  • اسانس‌های روغنی را نخورید.
  • کودکان و مادران باردار و شیرده باید تحت نظر یک پزشک از اسانس‌های روغنی استفاده کنند.
  • همیشه قبل از استفاده برای نواحی بزرگتر، آزمایش پوستی برای واکنش‌های آلرژیک انجام دهید. اگر بعد از ۲۴ ساعت هیچ اتفاقی رخ نداد، استفاده از آن بی‌خطر است. هر اسانس روغنی باید به طور جداگانه مورد آزمایش قرار گیرد.
  • توصیه می‌شود قبل از شروع درمان با یک پزشک متخصص صحبت کنید.

اسانس‌های روغنی توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) توصیه نشده‌اند و بنابراین باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند.

مهرزاد مهان آریا

علی کیان پور

نوشتن نظر